Бето́нний — Бето́новий

Слово бетонний функціонує в реченнях, де мова йде про вироби з бетону або про бетон як матеріал для будівель, споруд тощо: «Залізобетонні кільця виготовляють, облицювальні плити для каналів, потреба там у них велика у різних бетонних виробах…» (Братунь); пор.

ще бетонні аеродроми, бетонний мур, бетонна стіна, бетонні корпуси, бетонне шосе, бетонний колодязь, бетонний розчин, бетонний фундамент, бетонна гребля, бетонні доти, бетонні плити і под. З трохи іншим значенням слово бетонний вживаємо тоді, коли говориться або про завод, який виробляє бетон, або про роботи, пов’язані з застосуванням бетонових розчинів: «…будівники Іркутської ГЕС навчилися провадити бетонні роботи в будь-яку пору року» («Наука і життя»); «Ліворуч уже здіймаються вгору конструкції бетонного заводу» («Радянська Україна»). Прикметник бетоновий у сучасній літературній мові вживається рідше. Наприклад: «…дощова вода звичайно стікала в рови, потім крізь бетонові труби у валу — в річку» (Бойченко). Для назви ознаки, пов’язаної з іменником бетон, в українській мові паралельно вживаються дві форми — бетонний і бетоновий. У переносному значенні виступає форма бетонний. Наприклад: «Ударом зрушив комунар бетонно-світові підпори» (Елан); пор. ще «бетонне місто» (Муратов, Малишко)

2004-2020 Культура української мови. Матеріал доступний на умовах ліцензії Creative Commons Attribution NonCommercial Share-Alike
Розробка сайту BEST SEO Space