ДЕВ’ЯНОСТО ЧИ ДЕВ’ЯТДЕСЯТ

Петро Іванович Федчишин з Івано-Франківська обурюється, що в ряду числівників п’ятдесятий, шістдесятий, сімдесятий, вісімдесятий немає числівника дев’ятдесятий. Емоційно він пише: «Далі має бути дев’ятдесятий. Але вам у пам’яті застрягло неоковирне і алогічне, чудернацьке і потворне слівце дев’яносто і похідні від нього. У нас на Прикарпатті часто можна почути числівник дев’ятдесят не лише в усному мовленні населення, але й по обласному радіо. Та жодного разу не доводилося його почути в програмах національної радіокомпанії».
Прокоментуємо лист Петра Івановича. Фактом сучасної літературної мови є активне вживання саме числівника дев’яносто. Його вживають по всій території України і в діаспорі. Наприклад, по закордонному радіо українською мовою при називанні офіційних дат тощо звучить саме числівник дев’яносто. І навіть літераторів минулого десятиріччя, з приводу чого іронізує дописувач, так і називають — дев’яностики. Варто почитати, наприклад, газети «Українське слово» чи « Літературну Україну». Нашим дописувачам часто здається, що це слово запозичене з російської мови. Але то не так. Історичні словники ( наприклад, історичний словник української мови Євгена Тимченка, виданий на початку 30- х років XX століття) свідчать, що це слово навіть давніше за віком від самої російської мови. Отже, сама давність вимагає ставлення з повагою до цього слова, хоча декому воно й видається і «неоковирним», і « алогічним». Справді, за способом творення числівників типу п’ятдесят воно начебто випадає з загального ряду. Але мова має свою логіку. Зокрема, числівник сорок також не відповідає жодній моделі з цього ряду.
Старіші словники української мови хоч і фіксують числівник дев’ятдесят, але пріоритет віддають все ж таки числівникові дев’яносто (наприклад, «Правописний словник» Григорія Голоскевича, 1930 р. видання). Слово дев’ятдесят вільно вживається в публіцистичному стилі, його нерідко можна почути і по Національному українському радіо, всупереч думці нашого шановного дописувача. І літераторів минулого десятиріччя цілком вільно в певних передачах називають також дев’ятдесятниками.
Обґрунтоване слово дев’яносто і своєю давністю ( близько 1000 років), і своєю логічністю (ця проста логічність з плином часу затьмарилася — у давнину вона позначала дев’ять десятків до ста, внаслідок чого у складі цього числівника і зберігся нібито не зовсім зрозумілий елемент сто). Але, звичайно, не можна зовсім категорично твердити, що сучасне співіснування цих числівників залишиться незмінним навічно. Вирішальну роль тут начебто буде відігравати узвичаєність слова дев’яносто для більшості носіїв української літературної мови, але й слово дев’ятдесят ніхто не викидає з розмовної української мови.
Сологуб Надія

2004-2020 Культура української мови. Матеріал доступний на умовах ліцензії Creative Commons Attribution NonCommercial Share-Alike
Розробка сайту BEST SEO Space