ГАЛОЧКА — ПТАШКА

Усім відомі вислови це все для галочки, зробили для галочки, поставити галочку ( пташку), та ін., які вживають здебільшого в усній напівофіційній виробничій ситуації. Дарма, що це поширені оцінні словосполучення зі значенням ‘ зробити щось про людське око і поставити позначку в документі про виконання чого-небудь’, їх не зафіксовано в жодному з відомих нам словників української мови, виданих до 2001 року!.. Є ж вони у новому Великому тлумачному словнику української мови ( К., 2001).
А наштовхнув на ці пошуки підслуханий діалог з поштаркою: «- Де мені розписатися? — питає пенсіонер. — Тут, де галочка. — Марійко, хто ж тебе вчив української мови?! Не галочка, а пташка». І подумалося, чи ж правий цей старенький учитель, що так категорично заперечив поштарці?
У Словнику української мови в 11- ти томах зафіксовано серед інших таке значення слова галочка: 3. розм., перен. Позначка в документах про виконання чого-небудь. Поставити галочку; заради галочки».
Вживається це слово і фразеологізовані сполуки з ним частіше в мові газет, напр.: «На відміну від попередньої компанії збори проходили не по-написаному … не було, як раніше, загальних і безпредметних розмов, безадресної критики задля « галочки»; «Тільки не треба формальних заходів для « галочки» і т. ін. Використовували ці сполуки й письменники у творах виробничої тематики.
У такому ж значенні вживається в українській мові слово пташка: 3. розм. Позначка на папері у вигляді двох рисок, що утворюють гострий кут, звернений донизу ( СУМ VIII, 380).
Слова пташка й галочка є синонімами із значенням ‘ позначка на папері про виконання чого-небудь, що має вигляд двох рисок, котрі утворюють гострий кут, звернений донизу’. І суть не в українськості одного чи другого, а у мовній звичці людини, що схильна вживати те або інше.
Крім того, серед українських фразеологізмів відповідником до наведених у статті слів є вираз для годиться — ‘для ока, про людське око, з міркувань пристойності’, як зауважив Г. Удовиченко у Словнику українських ідіом.
Світлана Бибик

2004-2020 Культура української мови. Матеріал доступний на умовах ліцензії Creative Commons Attribution NonCommercial Share-Alike
Розробка сайту BEST SEO Space