Горластий — горлатий

Прикметник горластий вживається із значенням «крикливий»: горластий півень, горласта зозуля, горласті каченята, горласті граки; горласті дівчата, горбаста дячиха, горласта мачуха.

Це значення слова горластий переноситься і на метафоричні словосполучення, коли ознака крикливості приписується предметам, поняттям, які не пов’язані з характеристикою голосу: «Борода художника розрослася, посоліднішала, горласті реклами сповіщали про виставку його картин» (Дрозд).

Слово горлатий, крім значень, спільних із прикметником горластий, наприклад: «Оця горлата баба наробить такого крику, що й Єфросима почує» (Нечуй-Левицький); горлатий півень (Мирний, Глібов); горлата голота (Карпенко-Карий); горлатий батько (Довженко), має ще й значення, пов’язане з характеристикою горла (горлянки),—його розмірів. З таким значенням уживається воно і в образному мовленні: «Треба ще чимось горлатому панові пельку заткнути» (Мирний); «Може, пошле милосердний, що горлата ненажера [молотилка] втомиться, як і косарка, тоді ще трохи замолотом придбаємо, — казали одрадяни» (Мирний).

2004-2020 Культура української мови. Матеріал доступний на умовах ліцензії Creative Commons Attribution NonCommercial Share-Alike
Розробка сайту BEST SEO Space