ХОМА ЧИ ТОМА НЕВІРУЮЧИЙ?

Коли хочемо підкреслити чиюсь недовіркуватість, то кажемо, що це Хома невірний або невіруючий. Чому ми так висловлюємося? Хто такий Хома і чим він заслужив такої честі?
Хома — це один із 12 апостолів, які супроводжували Ісуса Христа. Оскільки останнім джерелом перед запозиченням цього імені у слов’янські мови була відповідна грецька форма, то початковий приголосний передавався по-різному. Наприклад, у російській мові ( і в церковнослов’янській) цей приголосний передавався як ф (Фома). В українській мові спостерігаємо розмаїту картину: можна почути те саме ф (Фома, Фоменко тощо), часто трапляється також адаптована форма Хома, Хоменко. Іноді можна також зустріти і початковий приголосний т: Тома, Томенко тощо. В сучасних умовах найприйнятніші форми передачі — Хома і Тома (особливо — в західних регіонах України). Очевидно, обидві форми мають право на існування.
Наприклад, у перекладі Святого письма Івана Огієнка вжито форму Хома, яку слід вважати народною українською, вільною від будь-яких іншомовних впливів. Тим часом у перекладі Івана Хоменка вжито форму Тома. Ця форма ближча до західноєвропейських мов. І. Огієнко в « Найголовніших правилах правопису» на початку 20- х років XX ст. пропонував писати, наприклад, Фома Аквінський.
Історія Хоми невіруючого в Євангелії Івана: «А Хома, один з Дванадцятьох, званий Близнюк, із ними не був, як приходив Ісус. Інші ж Учні сказали йому: «Ми бачили Господа!»… А він відказав їм: «Коли я не побачу на руках Його знаку відцвяшного, і пальця свого не вкладу до відцвяшної рани, і своєї руки не вкладу до боку його — не ввірую!».
За вісім же день знов удома були Його учні, а з ними й Хома. І, як замкнені двері були, прийшов Ісус, і став посередині та й проказав: «Мир вам!» Потім каже Хомі: «Простягни свого пальця сюди, та на руки мої подивись. Простягай й свою руку, і вклади до боку мого. І не будь ти невіруючий, але віруючий!» А Хома відповів і сказав йому: «Господь мій і Бог мій!» Промовляє до нього Ісус: «Тому ввірував ти, що побачив Мене? Блаженні, що не бачили й увірували!»
У церковній традиції день святого славного апостола Хоми (Томи) відзначають 19 жовтня. А навесні святкують Хомин тиждень.
Надія Сологуб

2004-2020 Культура української мови. Матеріал доступний на умовах ліцензії Creative Commons Attribution NonCommercial Share-Alike
Розробка сайту BEST SEO Space