Л. О. СИМОНЕНКО

КАЛА — НАЗВА КВІТКИ

Назва красивої білосніжної квітки на довгій ніжці з великим стрілоподібним, блискучо- зеленим листям — кала. Її батьківщина — південна Африка. Про це говорить її наукова назва білокрильник африканський. Назва відбиває місце зростання та зовнішні ознаки рослини, що належить до родини ароїдних, яка об’єднує близько 500 видів. Ростуть ці рослини переважно в тропіках на болотистих ґрунтах. Частина видів успішно вирощується в теплицях та кімнатах. Найпоширенішим серед них є кала, що в перекладі з грецької мови означає « красива». Ось приклади вживання цієї назви в періодичній пресі: «Червоніють під скляним дахом тюльпани і яскраві гвоздики, граціозно вигнули шиї білосніжні кали» (Роб. газ.); «Яскраві троянди, гвоздики, кали і айстри, тюльпани і хризантеми стали неодмінними супутниками всенародних торжеств і сімейних свят» (Рад. Україна).
Культивуватись на європейській території ця рослина стала порівняно недавно. У деяких торговельних книгах вона відома ще під назвою зантедесхія, що запозичена з латинської мови.
Загальномовні словники української мови не фіксують цих назв, очевидно, тому, що культивована кала в нас порівняно недавно.
На європейській території поширена також рослина Calla palustris — білокрильник болотяний або білокрильник звичайний — багаторічна трав’яниста рослина з повзучим членистим кореневищем і серцевидним, загостреним листям на довгих черешках. В українській мові вона відома ще під назвою образки. Обидві назви фіксують як загальномовні, так і спеціальні словники.

2004-2020 Культура української мови. Матеріал доступний на умовах ліцензії Creative Commons Attribution NonCommercial Share-Alike
Розробка сайту BEST SEO Space