Н. М. СОЛОГУБ

КАЛИНОВИЙ МІСТ

Важко тепер простежити, коли вперше виник вислів « калиновий міст», хто був його автором. На сьогодні його автор — народ. «Калинові мости» згадуються у казках. «Це гать, вимощена хмизом, калиною, дорога по болоту» (В. Даль).
В одній із народних казок оповідається, як брати їдуть по луках зелених, під’їжджають до річки. А « через річку стоїть калиновий міст». В іншій казці — « шепіт пішов по лісу аж до мосту калинового». Котигорошко б’ється зі змієм на мосту калиновому.
Чому саме із калини мости згадуються у казках? Мабуть, мають значення певні якості калини: вона росте переважно на низинах, біля боліт, через які треба пройти казковим героям, вона легко ламається, отже, її гілками можна швидко « вимостити гать». Та чи не найбільше значення має поширеність калини у слов’ян, зокрема на Україні, її використовуваність, її народна символіка. Калина — улюблене, можна сказати, національне дерево — кущ України. В ній поєднується красиве і корисне. Пишність гілок калини, білосніжність і щедрість квіту, яскравість достиглих кетягів здавна опоетизовані народом. Дівочу красу порівнюють з калиною. Калина є символом багатьох обрядів. Її втикають у весільний коровай, вплітають у вінок на святах урожаю. Відомі лікувальні властивості калини, її смакові якості. Тож не дивно, що саме калинові мости увічнив народ у казках.
У піснях ( а з них — і в художній літературі) літа молодії пов’язуються з калиновим мостом:
Запрягайте ж коні в шори, коні воронії,
Доганяйте літа мої, літа молодії.
Чи догнали, не догнали в калиновім мості,
Вернітеся, літа ж мої, до мене хоч в гості.
Хто з українців не знає цієї народної пісні! Кого вона не брала за серце?! Її в різних варіантах записали відомий етнограф і фольклорист П. Чубинський, Марко Вовчок і О. Маркович, М. Стельмах та ін. В обробці М. Леонтовича ця пісня має широку популярність і зараз.
Калиновий міст у піснях виступає символом молодості, розквіту. Значення вислову створюється в основному епітетом « калиновий», а славо « міст» вносить значення « те, що з’єднує», «проміжок життя», «пора молодості».
У художній літературі вислів « калиновий міст», який прийшов із фольклору, зустрічається часто у контекстах, овіяних сумом за молодістю: «Молодість давно вже зникла за калиновим мостом; з-за якого нема вороття, врода зникла, зітерта жорстокими жорнами часу» (П. Загребельний).
Інколи просто перефразовуються рядки пісні про коні воронії, що доганяють літа молодії, як, напр., у М. Стельмаха:
Вічний сніг на скорні ліг,
Коні стишили свій біг,
Осипає осінь лист,
Де ж калиновий мій міст?
Вдалині він, вдалині,
Не спиняйтесь, вороні.
Чи у П. Тичини: «У ці дні у мене таке почуття, наче по калинових мостах до мене літа мої молоді на вороних прилетіли».
У фольклорі часто поряд із висловом « калиновий міст» вживається « кленовий міст». У художній літературі під впливом вислову « калиновий міст» у значенні « молодість, розквіт» можна зустріти « зоряні мости», «веселкові мости» тощо.
Новим змістом наповнюється в сучасній поезії символ калинових мостів. Як зазначає С. Я. Єрмоленко, автор праці « Фольклор і літературна мова»: «Це. не лише значення « пора молодості» чи чогось пов’язаного з мрією, особливо дорогого, пам’ятного, а й нове,фразеологізоване значення « єднання народів, дружба між ними» — мости братерства калинові у Нагнибіди, «пісень калинові мости» у Б. Олійника». «На калиновім мості» — таку назву дав П. Панч своєму творові, в якому йдеться про прихід Жовтня та боротьбу за його завоювання. «В думках, — пише письменник, — оглядаюся на початок мосту, аж у ХІХ століття, і бачу мужицького сина, який дивиться із хліва в дірочку і бачить лише глухий завулок». Широкі вікна у світ відкриває, калинові мости прокладає цьому хлопчикові, як і мільйонам інших, прихід Радянської влади. Колір калини і колір знамен, колір крові людської, калиновий квіт і молодість, минуле і сучасне переплітаються у цьому образі Панча.
Цвіт народного слова, дух життя народу несе через віки в собі вислів « калиновий міст».

2004-2020 Культура української мови. Матеріал доступний на умовах ліцензії Creative Commons Attribution NonCommercial Share-Alike
Розробка сайту BEST SEO Space