ЛИЦАР — КАВАЛЕР

Серед звань і титулів, що з’явилися у Незалежній Україні, є лицар ордена Богдана Хмельницького (І-ІІІ ступеня) та кавалер ордена Ярослава Мудрого (I-V ступеня).
Чому так розподілились слова на позначання « того, хто нагороджений орденом»?
Лицар ( лицарь) (вживалося у пам’ятках з 1388 року) уперше в історії нової української літературної мови вжив у художньому тексті, як засвідчує Словник української мови за ред. Б. Грінченка, І. Котляревський, а далі — П. Куліш, Т. Шевченко… — це XIX ст., коли це слово використовувалося у текстах на історичну тему в значенні ‘ самовідданий, благородний захисник кого-, чого-небудь’, ‘вільний козак-запорожець, якому властиві козацька доблесть і воєнне мистецтво’ — історизм за СУМом. Отже, слово зберігає сему ‘ воїн’, ‘захисник’ і найперше асоціюється з добою визвольної боротьби козацтва. Тому воно, очевидно, й обране для назви особи, що нагороджена орденом найславетнішого українського гетьмана Богдана Хмельницького. За відомостями УРЕ, походження орденів як знаків відзнаки пов’язане з історією лицарства. На Україні ж лицарями називали себе запорізькі козаки, підкреслюючи цим свої права на волю та військову організацію, козацьку доблесть і воєнне мистецтво. Значення іменника кавалер (слово фіксується у текстах з таким наголошуванням з 1698 року, тобто з часів Петра І, коли було встановлено перший орден у Росії) — 4. ‘Той, хто нагороджений орденом’ розвинулося пізніше, а у народній мові до цього вживалося лише на позначення особи чоловічої статі, холостяка та кавалериста. Цікаво, що у назві кавалерія поєднувалися значення ‘ воєнна кавалерія’ та ‘ орден’: «Дав звістку, що почепили йому кавалерію».
Відійшли в минуле ті часи, коли іменник кавалер «осібно» позначав ‘ того, хто нагороджений орденом’ і вживався у сполуках кавалер ордена Трудової слави, кавалер ордена Леніна, кавалер ордена Червоної Зірки, кавалер ордена Трудового Червоного Прапора… А тепер у назвах кавалер ордена Ярослава Мудрого та лицар ордена Богдана Хмельницького іменники на позначення ‘ того, хто нагороджений орденом’ стали синонімами.
Світлана Бибик

2004-2020 Культура української мови. Матеріал доступний на умовах ліцензії Creative Commons Attribution NonCommercial Share-Alike
Розробка сайту BEST SEO Space