СЕРГІЙ ЧЕМЕРКІН

ЗНАЙОМІ НЕЗНАЙОМЦІ. IV Мережа.

 

Це слово сьогодні має особливе значення, адже саме завдяки мережі, яка поєднує усі комп’ютери світу, — Інтернету — маємо абсолютно новий засіб комунікації між людьми. Значення слова мережа ‘ сукупність яких-небудь шляхів, ліній зв’язку, каналів і т. ін., розташованих на певній території’ не втратило семантичних ознак і в комп’ютерних новотворах. Існує багато різновидів мережі: Інтранет — система комунікацій між комп’ютерами однієї компанії, Фідонет — спеціалізована всесвітня мережа і, звичайно ж, найбільш популярна мережа — Інтернет. Усі ці слова об’єднує спільна частинка — новотвір в українській мові — -нет ( від англ. net — ‘1) сіть, тенета; 2) павутина; 3) мережа’).
Мережа Інтранет, як і будь-яка інша сучасна електронна мережа, сформована за набором певних правил, яких потрібно дотримуватися, щоб забезпечити сумісність усіх комп’ютерів при спілкуванні. Такий набір правил називається протокол.
Фідонет — назва аматорської мережі, спілкування в якій відбувається на основі спільності інтересів. Це — приклад мережі, усі учасники якої працюють добровільно і безкоштовно ( Фідонет — від лат. fido — ‘ довіряти, покладатися’).
Інтернет дослівно з англійської означає ‘ інтернаціональна мережа’. Виникнення такого різновиду мережі дало можливість вийти на новий, вищий рівень комунікації між людьми. Що ж у ньому особливого, у цьому Інтернеті? Міжнародна всесвітня мережа дає змогу одночасно спілкуватися багатьом людям у різних куточках нашої планети. Проте люди тут не лише спілкуються між собою, вони читають книги, слухають радіо, дивляться телебачення, черпають найрізноманітнішу інформацію, на яку лише здатна фантазія людини.
Хоч обсяг інформації, який знаходиться в Інтернеті, такий великий, що його важко зіставити з обсягом усіх бібліотек світу, в цій мережі все регламентовано за чіткими правилами. Так, інформація розміщується за Інтернет-адресами. Типовий приклад Інтернет-адреси —www.ukr.net — вказує місце адресата у системі Всесвітньої Павутини. Кожна країна отримує у власне користування зону, яка позначається у кінці електронної адреси двома літерами. Для України такою зоною є позначка ua. Іноді вітчизняний сектор Інтернету називають ще Уанет.
У Інтернеті працює пошта: сучасний різновид електронного спілкування — e-mail — електронна пошта ( у розмовному варіанті — «мило», що виникло на українськомовному ґрунті на основі подібності звучання англійського слова, «імейлик»), наприклад, kultura- slova@ukr.net. Тут немає листонош, але є листи, вітальні листівки, поштові скриньки — звичайно ж, в електронному вигляді. Більше того, навіть існує електронний підпис — свідчення авторства чи підтвердження чого-небудь у електронних документах.
Іноді замість слова Інтернет вживають Мережа, причому з великої літери. За усіма ознаками слово Інтернет — власне ім’я ( назва мережі), а оскільки слово Мережа — абсолютний синонім слова Інтернет, цілком виправдане й таке написання. Взагалі, назва цього різновиду мережі така продуктивна, що у мовному обігу з’явилася величезна кількість слів, що походять від слова Інтернет: основними ознаками сучасного міста є Інтернет- кафе, Інтернет-клуб; проведення фінансових операцій через Мережу називається Інтернет- банкінгом; виникла ціла індустрія засобів масової інформації — тепер нікого не здивуєш Інтернет-агентством чи Інтернет-газетою.
Інтернет-мережа стала причиною виникнення групи слів, пов’язаних із ще одним англійським запозиченням, яке в перекладі українською означає ‘ павутина’, — веб. Одна із популярних нині професій — веб-дизайнер, один із сучасних різновидів послуг у мережі — веб-послуги, фахівець у підтримці сайту — веб-майстер. А от місце, де розміщується інформація в Інтернеті, називається веб-сторінкою, або сайтом.
У мережу Інтернет можуть увійти і користувачі мобільних телефонів. Для них існує спеціальний вап-доступ ( від англійської абревіатури wap — wireless access protokol — ‘протокол бездротового з’єднання’).======

Коли йдеться про способи зв’язку людини та Інтернету, ми висловлюємося з цього приводу по-різному. Звичайно, використовуючи « високий стиль», кажемо, що працюємо в Інтернеті. Хоча багато хто знає, що більшість користувачів сидять, просиджують у Інтернеті. Та й не обов’язково тут сидять — у Інтернеті лазять, блукають. І вже абсолютно точно відображається невипадковість поняття ‘ павутина’, яке закладене у слові Інтернет, — тут висять і провисають « мухи»-користувачі, що потрапили в тенета цього Всесвітнього Павука.

2004-2020 Культура української мови. Матеріал доступний на умовах ліцензії Creative Commons Attribution NonCommercial Share-Alike
Розробка сайту BEST SEO Space