«ЗАПОРОЖЕЦЬ» — МЕРСЕДЕС

Щодня ми бачимо на вулицях рідного міста безліч авто, про них яскріють реклами у транспорті, на вулиці, у пресі… Чимало машин нам знайомі, але не всі їх кваліфікації відомі. Тим більше, вже не раз виникали питання: як правильно оформити назву машини на письмі? коли ці назви пишуться з маленької, а коли з великої літери? чи треба їх брати у лапки? Для відповіді на ці запитання звернімося до чинного Українського правопису ( К., 1993) та до Словника-довідника з правопису та слововживання С. Головащука.
По-перше, з великої літери в лапках пишуться назви автомобілів та інших машин, пов’язані з найменуванням моделі, заводу, фірми, що їх виготовляють. Наприклад: автомобіль « Таврія», «Волга», «Шкода», «Тойота», «Сузукі», «Шевроле» тощо. Наприклад: «Вантажівка марки «Мерседес» привезла з Німеччини французьку косметику» (з газ.); «Слова водія «ТойотиЛендкрузера» про рух зі швидкістю не більше 60 кілометрів на годину відповідають дійсності» (з газ.).
Але у лапки не беруться назви машин, позначені номером ( він зазначається через дефіс) або складені з абревіатури та номера типу ВАЗ 21-09, ГАЗ-53, МАЗ-500. Хоча, коли поєднуються умовні індивідуальні найменування та їх серійні кваліфікації, то пишуть «Москвич-1500», «Пежо-406» та ін., пор.: «Кожна третя машина «Жигулі-люкс» — ВАЗ-2103» (з газ.).
По-друге, з малої літери у лапках ( або без них) пишуть образні назви автомобілів на зразок « емки» (і емка), «катюша» (і катюша), «деурожець» (тобто «запорожець», випущений на спільному підприємстві « АвтоЗАЗ-ДЕУ»), а також широковживані назви відомих машин зарубіжних країн, як-от: «віліс» (і віліс), «студебекер» (і студебекер), «жигулі» (і жигулі), «хонда» (і хонда) і т. ін.
Це правило поширюється й на форми множини індивідуальних найменувань авто. Наприклад: «Напаркувались тут автомобілі також усіх марок випусків усіх років — «сімки», «сит-роени», «пежо», «форди», «доджі», «мерседесы», «рено», «понтіаки» (Є. Гуцало); «Багато було й професійних — крупи, мерседесы, фіати» (І. Гребенюк).
Помічено, що залежно від сфери вживання цих назв ( мова публіцистики чи художнього тексту) вони оформлюються по-різному.
Так, в офіційному повідомленні в газеті найменування машин пишуть з великої літери в лапках: характерні сполуки « автомобіль ( машина, легковик) + власна назва», напр.: «Півторамільйонний легковий автомобіль « Жигулі» зійшов цими днями з конвеєра Волзького автозаводу» (з газ.); «Легковий автомобіль « Волинянка», що його випускає Луцький автомобільний завод, легко долає ґрунтові дороги, сніговий покрив, пісок» (з журн.). Порівняймо також розповідь про історію називання машини: «Автолюбителям добре відома марка західнонімецького легковика « Мерседес»… Названо його на честь Мерседес, 9-річної доньки австрійського підприємця» (з газ.).
У замітках, статтях неофіційного змісту ці назви пишуть з маленької букви у лапках чи без них, як-от: «Маршрути пробігу долають 15 «жигулів» і «москвичів» (з газ.); «Інспектори ДАІ виходять із жовтих «жигулят» (з газ.); «Приїжджають на «москвичах», «уазиках», «жигулях», зрідка навіть на «волгах» (з газ); «Селянин думає не про те, як би швидше оселився на його подвір’ї «жигуль», а про дощик на посіяне» (з газ.).
У художньому тексті оповідного жанру, як правило, ці найменування оформляються з великої літери у лапках типу: «На привокзальному майдані увагу Жанни привернула нова- новісінька «Волга» вишневого кольору» (О. Гончар); «Через «Москвича» Павло й не одружувався так довго, хоч мав уже за тридцять» (Григір Тютюнник); «— Від сьогодні ракети по профілактиці прирівняні до «Жигулька», — пояснив космонавт» (А. Крижанівський) і т. ін.
Отож, автори тих чи інших текстів не порушують правописних норм, а скоординовують їх залежно від стилю створюваного тексту.
Світлана Бибик

2004-2020 Культура української мови. Матеріал доступний на умовах ліцензії Creative Commons Attribution NonCommercial Share-Alike
Розробка сайту BEST SEO Space