МУНІЦИПАЛЬНИЙ — МІСЦЕВИЙ

У сучасній офіційно-діловій практиці, зокрема в мові законодавства, як синонімічні вживаються поняття муніципальний і місцевий стосовно органів самоуправління, закладів культури та освіти, економічних програм тощо, які діють або мають значення тільки в межах певної території, місцевості ( місто, село).
Слово муніципальний пов’язане зі значенням лексеми муніципалітет. Воно утворилося від латинського муніципія, що означало ‘ місто з правом самоврядування ( у Стародавньому Римі)’ (Словник іншомовних слів за ред. Л. Пустовіт. — С. 659). Отже, муніципалітет — це орган місцевого самоврядування, а також будинок, у якому він міститься, а муніципальний означає ‘ той, що стосується муніципалітету’, ‘міський’. Це слово-європеїзм поширилося в українській мові завдяки тісним політичним і культурним контактам передусім із країнами Західної Європи. Пор.: В Києві перебуває делегація муніципалітету італійського порідненого міста Флоренції (з газ.); У Кіото [Японія] двісті початкових шкіл, усі муніципальні, у них навчається понад 100 тисяч учнів (з газ.); Муніципальна комісія Бостона недавно вирішила утворити в місті спеціальну зону (з газ.).
Слово муніципальний широко вживається у мові сучасних газет у таких суспільно-політичних словосполученнях: муніципальна реформа, муніципальні вибори, муніципальна влада, муніципальна власність, муніципальні службовці, а також поширюється на власні назви установ, організацій культури, як-от Муніципальний театр Київради, Муніципальний оркестр.
Разом із тим не втрачає свого функціонально-стильового навантаження і слово місцевий у характерних сполуках місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування, план розвитку місцевого транспорту, місцеві комітети профспілок, місцевий бюджет, місцеві органи влади (на відміну від державний бюджет, державні органи влади).
Не завжди слова муніципальний і місцевий є взаємозамінні: вони мають свою сполучуваність, яку « диктує» сукупність значень кожного із цих багатозначних слів.
Світлана Бибик

2004-2020 Культура української мови. Матеріал доступний на умовах ліцензії Creative Commons Attribution NonCommercial Share-Alike
Розробка сайту BEST SEO Space