Навчальний — учбовий

Відомо, що синоніміка — окраса мови, засіб якнайточнішого вираження думки й почуття.

Але інколи синоніми бувають зайвими. Ідеться про так звану термінологічну лексику. Кожен термін повинен точно й однозначно передавати зміст поняття. І якщо в процесі розвитку мови серед термінів виникають дублети, то один із них поступово відходить на задній план.

Слова навчальний і учбовий, передаючи те саме поняття і входячи до складу однакових словосполучень термінологічного типу, вживаються зараз паралельно. І в спеціальній педагогічній літературі, і в щоденній масовій пресі можна зустріти: навчальний рік і учбовий рік, навчальна програма і учбова програма, навчальний посібник і учбовий посібник.

Паралельне вживання синонімів у складі термінологічних сполучень є дуже незручним, і, безперечно, один із них згодом утратиться. Системі української мови більше відповідає прикметник навчальний. Він пов’язаний із іменником навчання. Прикметник учбовий відповідного іменника в сучасній мові не має.

2004-2020 Культура української мови. Матеріал доступний на умовах ліцензії Creative Commons Attribution NonCommercial Share-Alike
Розробка сайту BEST SEO Space