М. Г. ШЕКЕРА

ШЕВСЬКИЙ НІЖ

Шевська лексика, як одна з найдавніших термінологічних підсистем, є недостатньо дослідженою тематичною групою. Враховуючи великі соціальні зміни, які викликали до життя багато нових явищ, понять, предметів, слід відзначити певне диференціювання назв даної тематичної групи. Так, спільнослов’янське слово ніж — предмет, що в шевстві використовується як інструмент для різання деталей низу та верху взуття, — в українській мові, крім словосполучення шевський ніж, утворює ще такі сполуки: ніж шевський широкий, закрійний ніж, ніж рантовий, ніж ляпісний, ніж для кроєння верхніх частин взуття, ніж для розкроювання шкір для верху взуття і підкладки, ніж для різних робіт при пошитті взуття, ніж з прямим квадратним кінцем, ніж з криволінійним лезом, ніж з загнутим лезом, ніж для спускання ранта, ніж для зрізування кінця ранта, рантова зрізка, французький ніж, ніж для обробки верхньої частини дерев’яного каблука. У розмовному професійному мовленні ніж називають ще різак, тупик, підрізка та под., відповідно до його призначення у виробництві. У діалектах існують ще такі назви: ниж, ніш, нуож, ноуж, нуиж, нуіж, нуж, нуш, ножик, нуожик, тупік, тупіль, тупець, тупак, тупиця, тупичок, тупійок, стріхіль, чепелик, чіпіль, гнип, кантніж, бізачка, бізичка, бизачка, бизачник, бізмесер, бізник, бізун, бізік, врізник, обрізник та ін. Завдяки синонімам за лексемою ніж закріплюються додаткові семантичні ознаки.
В основу деяких синтаксичних сполук покладено дієслівну ознаку використання (закрійний ніж, вирізний ножик тощо), в основу інших — прикметникову професійну (шевський ніж); якісна ознака виступає у таких сполученнях, як широкий ніж, тупий ніж тощо.
У назвах закрійний ніж, ніж ляпісний, ніж рантовий прикметник конкретизує призначення інструмента, чи, як бачимо у двох останніх, ще й уточнює за назвою деталі взуття, яка виробляється цим інструментом: ляпіс — верхня частина каблука; рант — частина підошви.
Звертає увагу на себе і сполука тупий ніж, яка шляхом включення семем прийняла субстантивовану форму тупик ( на означення ножа для проведення мітки під час кроєння).
Рівнозначним синонімом до лексеми тупик виступає запозичене з німецької мови слово гнип, яке має порівняно вузьку локалізацію.

2004-2020 Культура української мови. Матеріал доступний на умовах ліцензії Creative Commons Attribution NonCommercial Share-Alike
Розробка сайту BEST SEO Space