НАДІЯ СОЛОГУБ

ЩО ТАКЕ ОБРУС?

Що означає слово обрус? Це рушник? Чи скатерка? Чи серветка?
Слово обрус ( убрус) дуже давнє. Це про такі слова поет Драй-Хмара писав: «Люблю слова… що в глибині бездонній пролежали віки». Зокрема, слово обрус фіксується в Софійському літопису під 1270 р.: «Того ж літа убиен бысть Роман Олгович Рязаньский от поганыхь татар; и бысть сице убиение его: заткоша уста его убрусом, и начаша рhзати его по суставам» — читаємо тут. Трапляється слово обрус і в творах сучасних письменників. Напр., вопису розкуркулення Романа- степовика в романі О. Гончара « Твоя зоря» знаходимо поряд слова і рушник, і обрус: «Надьчині рушники, зірвавшись зі стін, самі собою, зовсім мов птахи, вилітають крізь навстіж відчинені двері і, війнувши червоними крилами всіх своїх солов’їв та жар-птиць, зникають одразу вгорі… А зіжмаканий, квітчастий обрус, оголивши лаву, вже на долівці пручається, мов живий…»
Слово обрус має праслов’янський корінь, який знаходимо в переважній більшості слов’янських мов: давньоруській, церковнослов’янській, українській, білоруській, російській, польській, чеській, словацькій, болгарській, сербській та ін.
В етимологічному словнику польської мови Олександра Брюкнера зазначено, що «первісно слово обрус позначало віддертий, відтятий шмат полотна, що служив для витирання поту, рук» (порівняймо в нашій мові розмовну форму утиральник). І лише згодом слово обрус почало позначати « скатерть».
Отож не дивно, що етимологи пов’язують назву обрус з коренем брус- «терти» (пор. брус «точило», брусок те саме).
Українське слово обрус — органічне продовження давнього слов’янського. «Словник української мови» в 11- ти томах фіксує назву обрус із значенням « скатерть» і супроводить її ремаркою « діалектне». Справді, це слово найчастіше вживається в українській мові зі значенням « скатерть». Порівняйте: Сотник присів до столу, накритого білим обрусом (Петро Панч); Стіл був накритий строкатим обрусом (Леся Українка); На столику, накритім білим обрусом, стояли дві склянки кави і свіжі булки ( Іван Франко).
Та значення слова обрус в нашій мові цим не вичерпується. У місцевих говірках воно ширше. Наприклад, «Словник бойківських говірок» Онишкевича ( Київ, 1984) подає ще й таке значення слова обрус: «велика скатерка про свято», «скатерка на церковний престол». А похідне обрусок Онишкевич тлумачить, як «1) скатерка; 2) простирадло».
Дослідник звичаїв українців Олекса Воропай зазначає, що обрус — це також «старовинне біле вкриття голови заміжньої жінки. Обрус набагато ширший, але й коротший за намітку; його не зв’язують, а просто кладуть на голову і кінці спускають на плечі». Автор додає, що найбільш поширений обрус як назва хустки у лемків, частково в Галичині та на Волині. До речі, у болгарській, сербській мовах хустку, серветку називають обрусом, а в церковнослов’янській відповідне слово означало « хустка для витирання поту; носовичок».
Йосип Дзендзелівський в « Лінгвістичному атласі українських народних говорів Закарпатської області» засвідчує слово обрус у значенні « рушник» поряд з уживаннями ручник, утирач, утиральник, чим підтверджує наведену нами етимологію.
«Атлас української мови» показує, що слово обрус здебільшого поширене в Львівській, Тернопільській, Івано-Франківській, Хмельницькій областях. У Київській і Черкаській областях воно трапляється відносно рідко. Також не часто його вживають на Лівобережній Україні.
Звичайно, слово обрус не можна назвати загальновживаним. В основних своїх значеннях воно має територіальну закріпленість. Але активність його в наш час помітно зростає, про що свідчать приклади з художньої літератури.
Отже, основне значення слова обрус — «скатерка». Інші значення, які мають часто територіальний розподіл, — «хустка», «рушник», «серветка». А в широкому розумінні обрус — це шматок тканини, зокрема, полотна. Тому в поезії слово обрус асоціюється насамперед з білою тканиною, наприклад: «Тихо сніг накриває усіх нас обрусом»
(Олекса Берест).

2004-2020 Культура української мови. Матеріал доступний на умовах ліцензії Creative Commons Attribution NonCommercial Share-Alike
Розробка сайту BEST SEO Space