ОФОРМИТИ ЧИ ПЕРЕОФОРМИТИ ДОКУМЕНТ?

У діловій мові дієслово оформити вживається у значенні « надавати чому-небудь певного вигляду, певної форми; доводити що-небудь до потрібної форми // готувати, опрацьовувати з дотриманням відповідних формальностей ( документацію і т. ін.)». Воно нормативно сполучається з іменниками документ, ліцензія, дозвіл, субсидія, контракт і т. ін., граматично керує ними. Пор.: Мер запевнив, що всім без винятку [пенсіонерам Києва] буде надана змога оформити субсидії відповідно до нових комунальних тарифів (з газети). Уживання дієслова оформити як в недоконаному, так і доконаному видах — це граматична норма. Отже, без застережень говоримо й пишемо оформляти / оформити документ, оформляти / оформити право на виїзд, оформляти / оформити сертифікат власності і т. ін.
Якщо йдеться про дію « оформити ще раз, повторно або заново, по-іншому», доречно послугувовутися префіксальним дієсловом переоформити. Його загальномовне значення пов’язане з двома різними діями: 1) повторити оформлення; 2) оформити знову, за новими правилами, що визначає його семантику та сферу вживання у діловій мові: Переоформити доручення на водіння автомобіля можна у встановленому порядку через нотаріальну контору.
Оскільки в зазначеному висловлюванні наявний конкретизатор у встановленому порядку, важливо знати, чи стосується ця конкретизація обох можливих дій переоформлення, чи тільки однієї з них. Якщо порядок встановлено на момент переоформлення, йдеться, очевидно, про нове оформлення документа. Отже, оформити знову, за новими правилами, вимогами, усунути недоліки, наявні в першому документі — це переоформити документ (доручення, право власності, субсидію, дозвіл і т. ін.).
Галина Сюта

2004-2020 Культура української мови. Матеріал доступний на умовах ліцензії Creative Commons Attribution NonCommercial Share-Alike
Розробка сайту BEST SEO Space