ОПЕРАТОР

Від латинського operator «виконавець» походить слово оператор, відоме як назва кваліфікованого працівника, який відповідає за виконання певного виробничого процесу: Оператори, що творчо мислять, — головна ланка у великій автоматизованій системі управління (з журн.).
Оператор — назва кваліфікації працівника і в промисловості, і в сільському господарстві, де мають справу з технологією. Жінку-фахівця також називають оператором, пор.: Телефоністка-оператор приймає замовлення і передає його ЕОМ, де зберігається машинна картотека (з журн.); Нині вона — оператор відгодівлі молодняка великої рогатої худоби (з газ.) Оператор — це також пристрій: Роботою агрегатів керує автоматичний оператор (М. Матійко). Є ще оператор кіно — фахівець, який знімає фільми, оператор телестудії — який здійснює телепередачі: Цей оператор приїхав недавно з Америки, де кілька років жив і вчився, і його можна було послати знімати акул у морі, не турбуючись за добрі результати (Ю.Яновський). Це загальновідомі і загальновживані значення іменника оператор у сучасній українській мові. Похідні від нього — операторна (кімната, приміщення для операторів), операторський (операторський пульт, операторська робота, операторське мистецтво).
Робітника, який виконує певну технологічно однорідну частину виробничого процесу, називають ще операціоністом (від спорідненого операція). Трапляється в літературі слово оператор і в значенні «лікар-хірург»: Оце трапилось бачити свого берлінського оператора, він згоджується мене різати, так що тижнів через три я вже буду лежати на операційному столі (Леся Українка); Всі оператори біля столу раптом голосно заговорили (Ю.Смолич).
Однак таке значення застаріле для сучасної мови.
У математичній термінології, в обчислювальній техніці слово оператор має чітко окреслене термінологічне, спеціальне значення, яке не завжди фіксують загальномовні словники, напр.: «Команда або група команд програми обчислювальної машини».
Отже, оператор — це і людина-фахівець, і пристрій, машина.

2004-2020 Культура української мови. Матеріал доступний на умовах ліцензії Creative Commons Attribution NonCommercial Share-Alike
Розробка сайту BEST SEO Space