К. В. ЛЕНЕЦЬ

ОЖЕЛЕДЬ І ОЖЕЛЕДИЦЯ

Часто доводиться читати в газеті або чути по радіо: «Завтра буде мокрий сніг, туман, ожеледь, на дорогах ожеледиця».
Що ж то за ожеледь і що за ожеледиця?
Одинадцятитомний Словник української мови тлумачить обидва слова як нейтральні, рівнозначні: ожеледь «тонкий шар льоду на поверхні землі, на деревах і т. ін.» (В садках гірським кришталем блищала о́желедь, бурульки іскрилися і мінилися діамантами. — З. Тулуб).
Ожеледиця ́ — «те саме, що ожеледь» («Вона… немов і не помічала ні вітру, ні снігу, ні слизької ожеледиці. — Любов Яновська).
У діалектах української мови з цим значенням уживаються ще й інші слова: ожеле́да, ожели́зь (наприклад: «Мороз мов хоче з’їсти, Ожеледа під ногами»— І. Франко).
Крижані бурульки на деревах називають ожелестом; ́ лід, що замерз на гілках, — ожеледцем. ́ Не покриту снігом кригу в діалектах називають ще голощоком ́ ( наприклад: «Обмерзли голощоком окопи» — М. Старицький; «На Дніпрі голощік: волами не проїдеш» — Словник за ред. Б. Грінченка).
Звідси звороти голощоком ́ узяти ́ — придавити морозом не покриту снігом землю («Голощоком як візьме, то померзне картопля в землі» — Словник за ред. Б. Грінченка); голощоком ́ узятися ́ — покритися льодом (« Земля взялася голощоком» — там же).
Російсько-український словник у трьох томах, як і Словник за ред. Б. Грінченка, подає ще й голомороззя, ́ голоморо́зиця, голоморозь, ́ які, крім конкретно-предметного значення «тонкий шар льоду на поверхні землі, на деревах і т. ін.», називають ще стан погоди, коли стоїть мороз, а снігу немає («Голоморозь шкодить озимині» — Словник за ред. Б. Грінченка).
Синоптики користуються термінами ожеледь і ожеледиця. У їхній професійній мові ці слова називають різні атмосферні явища, процес утворення яких не однаковий.
В одному випадку замерзають переохолоджені краплі дрібного дощу або мряки при слабкому морозі. Дерева, будинки, земля вкриваються з навітряного боку шаром льоду. Це атмосферне явище синоптики називають о́желеддю.
В іншому випадку замерзає вода на охолодженій поверхні землі, коли після дощу або відлиги ударить мороз. Дороги вкриваються шаром льоду. Таке атмосферне явище у синоптиків називається ожеле́дицею.
І ожеледь і ожеледиця завдають багато прикростей населенню, шкодять господарству. Ожеледиця на дорогах заважає рухові транспорту. Тому-то в зведеннях погоди пізньої осені, ранньої холодної весни або взимку після відлиги і наступного швидкого похолодання синоптики часто попереджають: «Вранці місцями слабка ожеледь, на дорогах ожеледиця».
Ожеледиця звичайно спостерігається тоді, коли є умови для ожеледі, обидва явища відбуваються одночасно і розрізняються тільки спеціалістами.
У загальному вжитку слова ожеледь і ожеледиця використовуються як синоніми без особливої стилістичної різниці, хоча в офіційному ( неспеціальному) стилі переважає ожеледь.

2004-2020 Культура української мови. Матеріал доступний на умовах ліцензії Creative Commons Attribution NonCommercial Share-Alike
Розробка сайту BEST SEO Space