ПАЛІСАД — ПАЛІСАДНИК — ПАЛІСАНДР

Слова-пароніми палісад — палісадник — палісандр мають різні значення та свою сполучуваність. Що ж означає кожне з цих слів?
Лексикографічні джерела визначають палісад, як ‘ старовинну оборонну споруду у вигляді частоколу з товстих, загострених зверху колод’ або як ‘ ряд забитих у землю паль для укріплення укосів і насипів’. Палісадник тлумачиться як ‘ невеликий обгороджений садок перед будинком’ або як ‘ легкий ажурний паркан, огорожа’. Із окресленого паронімічного ряду за своєю семантикою найбільш віддаленим є палісандр — ‘ цінна тверда деревина деяких тропічних дерев червоно-коричневого, темно-рожевого або фіолетового кольору, що йде на виготовлення музичних інструментів, дорогих меблів’.
Мовна практика засвідчує таке вживання слова палісад, пор.: Декотрий із старших панів закинув: — Пощо було на теперішні часи будувати такі коштовні укріплення, нащо .. палісади? (І. Франко).
Слово палісадник у значенні « невеликий садок» традиційно вживається у мові художньої літератури, пор.: Настя звернула з широкої вулиці, пройшла ще кварталів зо три, потім одчинила хвірточку, що провадила в невеличкий палісадник, перед невисоким домом (Леся Українка); Сербин перестрибнув низенький штахет і опинився в палісаднику (Ю. Смолич); Простір між хатою і вулицею, так званий палісадник, декорується квітами, деревами або виноградом ( з наук.-попул. літ.). Як назва « легкого ажурного паркану» слово палісадник вживається рідше: Невеличкі, чепурні, одноповерхові з ганочками будиночки, тільки-но, видно, закінчені, з двориками коло кожного з них, огороджені дерев’яними палісадниками, тяглися з обох боків вулички ( І. Коцюба).
Наводимо приклад, що ілюструє вживання слова палісандр: Це тільки [більярдний] стіл, деревина. А здавалося що тремтять у яскравому світлі оголені грані полірованого палісандра, немов живі ( І. Ле).
Функціонує в мові й прикметник палісандровий («зроблений із палісандра»), пор.: Він тремтливими руками зняв з гвіздка палісандрову рамку ( Н. Рибак). Палісандр як назва дерева є варіантом словосполучення « палісандрове дерево»: Приміщення було просторе, світле і добре обставлене: дорогоцінний перський килим на всю підлогу, коштовні меблі палісандрового дерева під темним штофом ( Ю. Смолич).
Наталія Мех

2004-2020 Культура української мови. Матеріал доступний на умовах ліцензії Creative Commons Attribution NonCommercial Share-Alike
Розробка сайту BEST SEO Space