ПЕРЕГОРНУТИ чи ПЕРЕВЕРНУТИ СТОРІНКУ КНИЖКИ?

У цьому конкретному значенні усталилося дієслово перегорнути. Перегортати, гортати — кажемо про сторінки в прямому й переносному значенні: Він здивовано перегорнув кілька сторінок (М. Стельмах); Я перегорнув у пам’яті всі дрібниці нашого приїзду (О. Досвітній). Отже, гортаємо сторінки книжки і гортаємо книжку.
Дієслово перегортати означає також «перекладати щось з місця на місце», «брати щось одне за одним, роздивляючись», напр.: По обіді замість того, щоб лягти одпочити, мати одчинила скриню, нащось там перебирає все, полотна, рушники перегортає (Олена Пчілка).
Перегортати має ще значення «скласти, згорнути в кілька разів», напр.: перегорнутії вдвоє тканину, папір.
Перевернути можна також книжку, тканину, папір, що означає «поміняти місцями гору, верх і низ, спід, лице й виворіт». Кажемо: перевернути на другий бік платівку, перевернути млинці на сковороді. Це дієслово входить у стійкі, фразеологічні словосполучення: перевернути догори дном, догори коренем; душу перевернути; гори (світ) перевернути; на жарт перевернути.

2004-2020 Культура української мови. Матеріал доступний на умовах ліцензії Creative Commons Attribution NonCommercial Share-Alike
Розробка сайту BEST SEO Space