ПО ГОРАХ, ПО ДОЛИНАХ

Дуже часто вживають російські закінчення — ам/-ям у місцевому відмінку множини в конструкціях з прийменником по: по неділям, по ночам, по фракціям, по характерам, по краям, по землям та ін. Наприклад: діти різні по характерам замість діти різні за характерами або діти різні характерами; по звітам, маємо успіхи замість за звітами, маємо успіхи; по словам доповідача, це вигадка замість за словами доповідача, це вигадка.
В українській мові в іменниках будь-якої відміни в місцевому відмінку множини маємо закінчення -ах/-ях: по школах, по суботах, по човнах, по курчатах, по лошатах, по конях, по ночах і т. ін. Пор.: на деревах, на матерях, на санчатах, у вікнах, у виступах, у країнах, у будинках та ін. При цьому варто пам’ятати, що прийменник по вживається у місцевому відмінку множини при вказуванні: 1) на кілька однорідних місць, стосовно яких виконується, відбувається дія: бігати по дворах ( по кімнатах, по горах), нишпорити по кишенях; 2) на осіб, а також місця, які хто-небудь часто або неодноразово відвідує: ходити по лікарях (по знайомих, по родичах; по магазинах, по установах); 3) на характер діяльності, якою хто- небудь займається, неодноразово змінюючи місце перебування: ходити по заробітках ( по няньках); 4) на час, упродовж якого декілька разів повторюється дія: сходитися по суботах, їздити по ночах.
Закінчення -ах/-ях у місцевому відмінку множини мають усі іменники. Отже, пам’ятаймо: в українській мові в іменниках у місцевому відмінку множини закінчення — ам/ -ям немає. Треба вживати закінчення -ах/-ях: у жінках, у садах, у вишнях, на річках, на ножах, по країнах; по днях, по місяцях, на вчителях, на столах, на телятах, у кишенях, по горах, по долинах.
Катерина Ленець

2004-2020 Культура української мови. Матеріал доступний на умовах ліцензії Creative Commons Attribution NonCommercial Share-Alike
Розробка сайту BEST SEO Space