ПОКРИВ — ПОКРИТТЯ

Деколи мовці сплутують ці два подібні за вимовою слова-пароніми. Тим часом кожне з них має свою сферу вживання й утворює характерні словосполучення.
Покрив — багатозначне слово, відтінки якого об’єднані значенням ‘ який покриває що- небудь, будь-яку поверхню’. Це може бути волосся, трава, мох, шматок тканини, покривало тощо. У мові усталилися словосполучення типу волосяний, шкіряний; хмарний, моховий, живий, сніговий — покрив. Синоніми-іменники цього поняття — покривало, покриття.
Віддієслівний іменник покриття називає дію, пов’язану із словом покрити, вживається у сполуках типу роботи з покриття, система покриття житлового приміщення, покриття підлог та ін. Але покриття — це також ‘ те, чим покривають яку-небудь поверхню з метою захисту, оздоблення’. Таму покриття може бути асфальтове, лакофарбове, силікатне, килимове, плисове, пластикове, тобто воно накриває певну поверхню. Отже, асфальт, килим, лінолеум, оббивка, оздоблення, паркет — це покриття. Наприклад: «Грають дівчата в залі спеціальними м’ячем з ворсистим м’яким покриттям» (з газ.); килимове покриття для дитячої ігрової кімнати.
Якщо покрив — це річ природна, органічно пов’язана з природною реалією ( людина, грунт, повітряний простір тощо), то покриття — рукотворний, штучний предмет, який задовольняє естетичні потреби людини. Отже, за словниковим тлумаченням слова ніби схожі, але їх сполучуваність, значеннєві відтінки різні, на що й варто звернути увагу в практиці спілкування.
Світлана Бибик

2004-2020 Культура української мови. Матеріал доступний на умовах ліцензії Creative Commons Attribution NonCommercial Share-Alike
Розробка сайту BEST SEO Space