ПОМІРНИЙ — ПОМІРКОВАНИЙ

Сьогодні часто чуємо: «Товари продано за поміркованими цінами». Або читаємо: «Він є людиною без претензій, з помірними поглядами на сьогоднішню ситуацію». Чи правильно вживаються тут усім відомі прикметники помірний і поміркований? Словник української мови в 11- ти томах пояснює, що «помірний — це « не великий і не малий, щось середнє, без відхилень від норми». Ось ще приклади вживання цього прикметника у словосполученнях типу «помірний клімат Європи», «помірний (рівномірний) розподіл інформаційного простору» тощо.
На перший погляд прикметник поміркований близький за значенням до згадуваного вище. Але це не так. На доказ наведемо приклад із Словника української мови: «Обачний, розсудливий, поміркований, він у найкритичніші хвилини не втрачав розважливого спокою» (О.Гончар). Отож поміркованою назвімо особу, що керується у всіх ділах вимогами здорового глузду, розважливу і скромну. Нещодавно пройшли вибори до органів місцевого самоврядування усіх рівнів. Сьогоднішній депутатський корпус досить неоднорідний: одні дотримуються не крайніх позицій у політиці, є поміркованими в економічних поглядах, інші — схильні до компромісів. Сподіваємося, що наші обранці будуть поміркованими у думках і діях, а ціни — помірними.
Лариса Козловська

2004-2020 Культура української мови. Матеріал доступний на умовах ліцензії Creative Commons Attribution NonCommercial Share-Alike
Розробка сайту BEST SEO Space