ТЕРПІТИ — ПОТЕРПАТИ

Останнім часом дуже часто почали вживати дієслово потерпати замість терпіти. Одинадцятитомний Словник української мови відзначає семантичну близькість цих дієслів, хоч у Словнику Б. Грінченка цього не зафіксовано.
Що означає дієслово терпіти? Основне його значення — ‘ переживати щось неприємне, лихе, недобре’. Терплять неприємності, труднощі, біль, голод, страх, побої, знущання, ненависть ( від когось), переслідування, зневагу ( чиюсь) і т. ін. Отже, терпіти щось або від чогось, через щось — переносити щось неприємне для себе, таке, що вже є, було чи буде.
Потерпати — ‘переживати від усвідомлення неприємних змін, що завдають шкоди’. Потерпають, передбачаючи щось неприємне, недобре, лихе, що загрожує самому або комусь іншому ( іншим), тобто хвилюються, бояться, щоб чогось такого не трапилося насправді. А в СУМі подано й інше значення потерпати, споріднене з основним значенням терпіти, а саме: потерпати — ‘терпіти злидні, нестатки, жити в нужді; тяжко бідувати’ (потерпати на заробітках у пана). Дієслово потерпати посилює негативну експресію, закладену в семантиці терпіти.
Семантично близькі також і відтінки цього значення, підтверджені цитатами із творів авторів XX ст. До одного з відтінків (‘ зазнавати прикростей, поневірянь’) наведено ілюстрацію з листування Лесі Українки помилково. Вона стосується першого, основного значення потерпати: А що, дуже він « потерпає»? Бідний! «Попався, жучку, в панську ручку»! Йдеться про переживання Нестора Гамбарашвілі, знайомого студента, приятеля, якому загрожував обшук або арешт, тому він боявся, передбачаючи неприємності.
Вживаючи дієслова терпіти, потерпати, варто не забувати про різницю в їхніх значеннях.
Катерина Ленець

2004-2020 Культура української мови. Матеріал доступний на умовах ліцензії Creative Commons Attribution NonCommercial Share-Alike
Розробка сайту BEST SEO Space