ПОВЕРНЕНИЙ — ПОВЕРНУТИЙ

Люди, які мають справу з діловими документами, часто запитують, як правильно писати: Повернений до Конституційного суду лист Президента України необхідно розглянути в найкоротші терміни чи Повернутий до Конституційного суду лист Президента України необхідно розглянути в найкоротші терміни. Подібні питання, як правило, виникають у творців офіційно-ділового і наукового стилів української мови. Адже для цих стилів характерна конкретність, лаконічність формулювань, чіткий виклад рекомендацій тощо. Небажаним тут є вживання варіантів слова.
Слова повернений і повернутий довгий час функціонували в мові без будь-якої семантичної різниці. Це засвідчують і теоретична мовознавча література, і лексикографічні джерела, і мовна практика. Проте з розвитком офіційно-ділового та наукового стилів у кінці ХХ — на початку ХХІ ст. помітна тенденція до їх розмежування.
Законам українського словотвору відповідає дієприкметник повернений, який вживається і в прямому, і в переносному значеннях (повернення чогось комусь, або до певного вихідного пункту, а також відновлення чого-небудь, раніше втраченого) і виконує в реченні роль простого означення: На повернені кошти боржників можна реорганізовувати роботу окремих підприємств (з газ.), Дехто з повернених до життя після раптової зупинки серця, коми, тяжкої катастрофи зберігає потім пам’ять про свої відчуття (з наук.-попул. літ.).
Пасивні дієприкметники повернений — повернутий утворені від дієслова повернути і зберігають його основне значення: ‘змінювати положення або напрямок руху кого-, чого- небудь’. Повернутий правильно вживати в конкретних, прямих значеннях, де йдеться про зміну напрямку руху чогось, або про обернення чого-небудь іншим боком: Тонкі поціновувачі живопису вважали, що картини Мейсоньє вирізняються не так величністю стилю, як мікроскопічною деталізованістю. Він зображував природу ніби через підзорну ( далекоглядну) трубу, повернуту навпаки (М. Слабошпицький).
Отже, правильно казати: Повернений до Конституційного суду лист Президента України необхідно розглянути в найкоротші терміни.
Тетяна Коць

2004-2020 Культура української мови. Матеріал доступний на умовах ліцензії Creative Commons Attribution NonCommercial Share-Alike
Розробка сайту BEST SEO Space