ТРУД — ПРАЦЯ

Слово трудитися має вужчу сферу застосування, ніж синонімічне йому працювати.
Трудитися вживається тільки стосовно діяльності людей. Це слово характеризує наполегливу, старанну працю, яка потребує багато розумових, фізичних зусиль. Введене у текст, воно створює відтінок піднесеного стилю: трудитися в ім’я науки, миру, на благо Батьківщини, трудитися на совість, трудитися до зорі.
Стилістично нейтральне слово працювати характеризує роботу як затрату фізичної і розумової енергії на створення матеріальних, духовних цінностей. Воно доречне, коли йдеться про час, місце роботи, знаряддя праці (працювати до дванадцятої, працювати на кіностудії, працювати на руднику, працювати акварельними фарбами), про перебування особи на роботі, службі (працювати телемайстром).
Працювати, на відміну від трудитися, характеризує не тільки людську роботу як діяльність, а й роботу окремих частин тіла, органів людини: працювати чим — «інтенсивно рухати руками, ногами, плечима при плаванні, бігові» — працювати рукаті, ногами; працює печінка, шлунок. Ним позначають роботу машин, механізмів: верстат працює справно, замок вже не працює.

2004-2020 Культура української мови. Матеріал доступний на умовах ліцензії Creative Commons Attribution NonCommercial Share-Alike
Розробка сайту BEST SEO Space