ЧІЛЬНИЙ ЧИ ПРЕЗИДІАЛЬНИЙ

В офіційній ситуації, коли відбуваються збори, нарада, семінар тощо, вибирають групу людей, що керує зібранням, — президію. А як запрошують до президії? Прошу ( просимо) до президії. Просимо президію зайняти свої місця. Відомі вислови стіл президії, за столом президії і под. Ми практично забули про наше українське найменування чільний стіл, чільне місце, тобто де чільний означає « почесний, центральний, найвидніший, головний».
У Словнику Бориса Грінченка наведено прикметник чільний лише з таким значенням: «відбірний, великий, значний, видатний», а також словосполучення чільне зерно. Сучасна мова послуговується цим прикметником у значенні ‘ який вважається центральним, найвиднішим; головний’. Наприклад: «Юлія Андріївна сиділа боком до чільного стола, за яким наче в президії зборів, засідали медичні світила».
Поширилося в мові і словосполучення чільне місце, тобто важливе за своїм значенням, передове: «Україна прагне посісти чільне місце у загальноєвропейському процесі»; «На чільних місцях приймали поздоровлення Марина Василівна, Ана-толь Степанович і шеф- експериментатор».
Тож слово чільний має право вживатися в словосполученні чільний стіл, без якого не обходиться ділове спілкування.
Бибик Світлана

2004-2020 Культура української мови. Матеріал доступний на умовах ліцензії Creative Commons Attribution NonCommercial Share-Alike
Розробка сайту BEST SEO Space