М. М. ФЕЩЕНКО

ПРОГРАМНИЙ ́ ЧИ ПРОГРАМОВИЙ ́

(Матеріал, твір)
Ширше вживане слово програмний має значення: той, що визначає сутність, основу діяльності, своєрідне кредо когось. Звідси й іменник програмність у словосполученні програмність і масштабність задумів. Програмний твір письменника — це твір, у якому викладено кредо письменника, важливий, головний твір для розуміння його творчості.
Щодо матеріалу, навчальної програми останнім часом поширюється форма програмовий матеріал, — тобто матеріал, який входить у визначені межі програми, той, що є у програмі. Таке розрізнення значень програмний і програмовий ще не зовсім усталилось, проте підтримується термінологізацією одного із значень слова програмний, напр.: «верстат з програмним керуванням».
Отже, програмний задум, програмна мета партії, програмне завдання, програмний твір, але програмовий матеріал: «Програмовий матеріал з історії дає можливість показати учням, що трудова діяльність становить основу основ існування людського суспільства».

2004-2020 Культура української мови. Матеріал доступний на умовах ліцензії Creative Commons Attribution NonCommercial Share-Alike
Розробка сайту BEST SEO Space