ПРОЇЗНИЙ — ПРОЇЖДЖИЙ

Ці прикметники, утворені від різних форм того самого дієслова ( пор. проїздити — проїзний, проїжджати — проїжджий), у сучасній українській літературній мові не є варіантами.
Мовна практика засвідчує активне вживання слова проїжджий у двох значеннях: 1) ‘придатний або призначений для їзди, пересування’: проїжджа дорога, проїжджа частина вулиці, проїжджий шлях, наприклад: Коли тротуарів немає, люди в негоду йдуть проїжджою частиною дороги. Це небезпечно вдень, а затемно тим більше ( з газ.). Такі словосполучення мають вже певні часові традиції, пор.: Ось уже кінчилась і толока, сіріла курявом проїжджа дорога, овечата, зійшовши на неї, зняли хмарою кіптяву, кашляли, мекали. Василь, все похнюпившись, волікся ( Панас Мирний);
2) ‘Який проїжджає десь або повз кого-, що-небудь’: проїжджа машина, проїжджа людина, проїжджий автобус. Наприклад: Не кожен може зупинити першу проїжджу машину, щоб добратись до районного центру ( з газ.).
Слово проїзний уже традиційно передає інше значення, а саме ‘ який надає право на проїзд яким-небудь видом транспорту’: проїзний квиток, проїзний документ, проїзне посвідчення. Наприклад: Гризучі сумніви передминулої ночі і дитячу мрійливість минулої він викинув разом з проїзним квитком на харківському пероні як знецінену і непотрібну вже річ, що все- таки йому послужила ( В. Підмогильний); …підприємствам міського підпорядкування дозволено використовувати бюджетні кошти на оплату проїзних квитків для працівників, які мешкають у передмісті ( з газ.).
Значення ‘ можливості їздити, пересуватися’ є визначальним у словосполученні проїзні колії. Щоправда, вживається воно здебільшого у художній літературі, адже сьогодні таких реалій значно поменшало, пор.:
Дорого між грузьких мочаг і ржавих верхоріч,
Де вітер піснею проймає жалібною
І гагиу лататті срібнім під наморозі сивиною,
Стоять у присмерку, край колій проїзних.
( М. Зеров).
Тетяна Коць

2004-2020 Культура української мови. Матеріал доступний на умовах ліцензії Creative Commons Attribution NonCommercial Share-Alike
Розробка сайту BEST SEO Space