ЧИ ЗАВЖДИ ТОЙ, ХТО МАЄ РАЦІЮ, — РАДИСТ?

Справді, у декого після почутих слів маю рацію виникає думка побачити за спиною у співрозмовника рацію, тобто переносну радіостанцію! Розповідають, що в одному військовому училищі у відповідь на слова викладача « маєш рацію», курсант почав розгублено озиратися і врешті сказав: «Та ні, я сьогодні без рації». Декому слово рація відоме лише у такому значенні. Власне, воно є скороченням слова радіостанція ( тобто взято перший і останній склади надто довгого слова). Такі скорочення — природна річ у мові фахівців.
Та в українській мові слово рація вживають ще в іншому значенні, а саме: ‘розумна підстава, обґрунтування чого-небудь; розрахунок, вигода’ (див. Словник української мови в 11-ти томах, том V ІІІ, стор. 459). А вираз мати рацію цей же словник тлумачить так: ‘бути правим, діяти, думати правильно, слушно’, ‘ти маєш рацію’ і т. д. Порівняйте слово раціональний ‘ розумовий, доцільний’.
Надія Сологуб

2004-2020 Культура української мови. Матеріал доступний на умовах ліцензії Creative Commons Attribution NonCommercial Share-Alike
Розробка сайту BEST SEO Space