РАДА — ПОРАДА

Рада і порада — синоніми. Вони мають значення «допомога добрим словом». Напр.: — Та коли вже мене вшанували, то моя рада: не гаяти, товариші, часу! (О. Довженко); Старого чоловіка для поради держи (присл.). Уживаються рада і порада також у значенні «спільне обговорення якихось питань»: треба зібратися на раду; товариші зійшлися на пораду.
Іменник рада й порада виступають у більшості випадків як взаємозамінні. Наприклад, у поетичному контексті Т. Шевченка ці синоніми підсилюють один одного: Не похвали собі, громадо! — Без неї, може, обійдусь. — А ради жду собі, поради! Та мабуть в яму перейду із москалів, а не діждусь. За фольклорним зразком утворено емоційний вислів рада-порада, що має тавтологічний зміст: відмінну форму двох слів, поєднаних в одне ціле, використано із стилістичною метою.
Зрідка як синоніми взаємозамінюються вони у фразеологізованих словосполученнях немає ради (поради), дати раду (пораду). Усталене словосполучення дати раду комусь, чомусь, як правило, вживається з іменником рада і має значення «справлятися», «упоратися з чимось, допомогти комусь».
Заміна іменника рада синонімічним висловом не допускається в термінологічних словосполученнях типу вчена рада та под.

2004-2020 Культура української мови. Матеріал доступний на умовах ліцензії Creative Commons Attribution NonCommercial Share-Alike
Розробка сайту BEST SEO Space