ЧИ РАЙОК ЛИШЕ МАЛЕНЬКИЙ РАЙ?

З чим асоціюється в нас слово райок? Перше, що спадає на думку: райок — це лагідне, зменшувальне називання раю. Однак це не зовсім так.
Для уточнення семантики лексеми рай звернімося до фахових видань. СУМ фіксує такі його значення: ‘місце, де блаженствують праведники після смерті’, ‘красива, благодатна місцевість’, ‘лагідне, ніжне звертання до близької, дорогої людини’. Словник-довідник з релігієзнавства подає таку інформацію: рай ( від євр. — замкнений сад) — ‘місце перебування душ померлих праведників як винагорода за дотримання приписів релігії, вимог духовенства’.
Щодо лексеми райок тлумачний словник української мови пропонує такі значення: райок — ‘ народна розвага — ящик із збільшувальними стеклами для розгляду картинок, показ яких супроводжується жартівливими поясненнями в римованій прозі’, ‘римований монолог на злободенну тему, сатиричний, насичений народними приказками, прислів’ями’, ‘верхній ярус театрального залу’. Мовна практика засвідчує таку сполучуваність: Катя й Оленька оглядали ложі обох ярусів, крісла, стільці, балкон, задирали голову на два райки (О. Ільченко); Врешті, вона ледве змогла задерти голову, щоб подивитися на галерею й райок (І. Нечуй-Левицький).
Енциклопедичні джерела відзначають, що це різновид майданної ( ярмаркової) вистави, поширеної в ХVІІІ — на початку ХХ ст. у деяких країнах Східної Європи, своєрідний попередник кінематографа та мультиплікації. Райок є невеликою ( близько 0,7 м) барвистою, розмальованою кубічною скринькою. На одному з його боків були розташовані два отвори із збільшувальним склом. Через них глядачі розглядали картинки, що були склеєні в довгу стрічку і перемотувалися з одного барабанчика на інший. Хазяїн райка (райошник) пересував ці картинки ( пізніше фотографії) за допомогою обертання одного з барабанчиків та супроводжував показ монологом-імпровізацією, часто дуже дотепним.
Як різновид ярмаркового дійства райок з’явився в Росії, як і в Україні, на ярмарках у дні церковних свят та народних гулянь на поч. ХІХ ст. (Лексикон загального та порівняльного літературознавства. — Чернівці, 2001).
Але чому цю скриньку називали саме райком? І яке відношення цей райок мав до раю? Деякі дослідники пов’язують походження райка з « райською дією», яку розігрували у панорамному вертепі. Зображення в райках були досить різними: лубки Адама з сім’єю, грішників, яких катують у пеклі та ін. Тобто зв’язок між лексемами райок та рай, безумовно, існує, але дуже опосередкований.
Наталія Мех

2004-2020 Культура української мови. Матеріал доступний на умовах ліцензії Creative Commons Attribution NonCommercial Share-Alike
Розробка сайту BEST SEO Space