РОКОВИНИ — РІЧНИЦЯ — ЮВІЛЕЙ

Роковини — «це календарна дата, коли закінчується ще один рік від початку якої-небудь події»: 185-ті роковини від дня народження Тараса Шевченка.
Відтінок цього значення — «закінчення повного року від початку якої-небудь події» й «день народження, іменини», а також і день смерті (останнє в словниках спеціально не виділяється): Сьогодні «урочистий» день моїх роковин. Сьогодні я скінчила 31 рік (Леся Українка).
Таке саме значення має іменник річниця: Восьма річниця проголошення незалежності України; 55-та річниця визволення України від фашистських загарбників.
Слово роковини може вживатися без уточнення кількісної характеристики, тобто вказувати загалом на «знаменну подію»; натомість іменник річниця потребує кількісного визначника: яка річниця? Пор. назву поезії Лесі Українки «На роковини Шевченка».
Ювілей — від латинського jubileus — «ювійлейний рік». Це рік, що припадав раз на півстоліття. Тому ювілеєм називали святкування насамперед з нагоди п’ятдесятиліття, століття, тисячоліття якоїсь дати. Тепер ювілей обчислюють не обов’язково п’ятдесятиліттям, але звичайно в круглих і переважно великих числах (про ювілей у 15 чи 20 років кажуть, як правило, жартома).
Іменник ювілей у сучасній українській мові означає вшанування відомої особи, яка досягла певного віку або відповідної кількості років своєї громадської, наукової, артистичної, викладацької чи іншої діяльності. Це також урочистість з нагоди річниці якоїсь важливої суспільної події, існування установи, міста, наприклад: 1500-літній ювілей містагероя Києва, «На столітній ювілей української літератури» (назва твору Лесі Українки).
Отже, роковини і ювілей — це річниці певних дат. Замість ювілей завжди можна сказати роковини, річниця, але зворотна заміна можлива тільки за умови дати, обчислюваної звичайно у 50 або більше (в круглих числах) років. Так само не практикується заміна роковини, річниця на ювілей у випадку відзначення сумної події.
Стилістично недосконалим є вислів сторічні роковини від дня народження, який можна зробити економнішим: сторіччя від дня народження, тобто замість словосполучень, іменник роковини, річниця плюс порядковий числівник, можна скористатися складним словом типу п’ятиріччя, сторіччя, двадцятиліття і под.

2004-2020 Культура української мови. Матеріал доступний на умовах ліцензії Creative Commons Attribution NonCommercial Share-Alike
Розробка сайту BEST SEO Space