ТЕМНИК

За останні кілька років суто українським засобом здійснення контролю над ЗМІ стали «темники» — неформальні інструкції для « щоденного вжитку», які надсилаються на адресу керівництву особливо впливових газет, журналів, теле- і радіоканалів. Віднедавна це слово помітно активізувалося у мові ЗМІ, напр.: У політиці група « трудовиків» не зробила конкретного спротиву депутатським темникам з Банкової; Його [Медведчука] ЗМІ не виконують темники, він радо привітав Сороса (з журналу).
Великий тлумачний словник сучасної української мови (Київ-Ірпінь, 2001) подає таке визначення: «Темник, розм. Список або збірник тем для рефератів, досліджень і т. ін.». Темники ще донедавна зобов’язували журналістів дотримуватися затвердженої нагорі схеми опису політичних подій, розставляти акценти, потрібні владі: Така напасть вразила « єдиного кандидата» одразу після того, як есдеки розіслали розпорядження в області, після того, як «експерти» у темниках почали вважати тему Януковича « важливою та актуальною» (з журналу).
На виставці « Проблеми розвитку свободи слова в Україні», приуроченій до Дня журналіста (2004), на стендах було розміщено експонати, котрі орієнтували, як подавати соціологічні дослідження, як трактувати кожну подію з парламентського, суспільного життя, яку інформацію і висловлювання яких політиків залишати « без коментарів». У цих документах мала бути вказана назва теми, дата виконання і т. ін. Інформація, що подавалася передусім телеканалами, проходила крізь цензурне решето.
Можливо, наступні словники кваліфікуватимуть слово темник (саме в цьому значенні) як історизм. Тим часом засвідчуємо появу похідного: Чимало людей у Києві й досі ламають голови, за які заслуги Дж. Сорос удостоївся 100% активації адміністративного і темникового ресурсу (з журналу). Та й авторська програма « Темник» — одна з візиток ТРК «Ера» — виходить у звичному режимі, незважаючи на нові історичні умови і відсутність ситуацій, за яких темники могли диктувати свої правила.
Олена Тодор

2004-2020 Культура української мови. Матеріал доступний на умовах ліцензії Creative Commons Attribution NonCommercial Share-Alike
Розробка сайту BEST SEO Space