НА ЧЕСТЬ — У ЧЕСТЬ

Якщо ми хочемо що-небудь зробити, створити і т.ін. на знак поваги, на пошану когось, у пам’ять про когось або щось, то вживаємо сполуки на честь, у(в) честь чию, кого і чого. Отже, влаштовувати вечір на честь гостя, вечірка на честь приїзду, здравиця на честь ювіляра, пам’ятник на честь полеглих, салют на честь Дня незалежності, вечори поезії в честь ювілею Івана Драча, назвати онука у дідову ( батькову) честь тощо.
Зауважимо, що хоча за матеріалами картотеки Інституту української мови сполука у(в) честь уживається рідше, але за своїм функціональним призначенням, змістом форми на честь та у (в) честь цілком взаємозамінні. Напр.: «Кібели дерево на честь тобі саджаю, Цю хвою, — хай тебе прославить скрізь вона..» (М. Зеров); «Заходьте в світ, де склиться джерело.., Де в честь оратая пшениця гне стебло..» (М. Рильський); «Три вечори в мою честь дали — страх сказати!» (Леся Українка); «Давайте посадимо на честь вашого приїзду хоча б одну яблуньку!» (Ю. Мартович).
Світлана Бибик

2004-2020 Культура української мови. Матеріал доступний на умовах ліцензії Creative Commons Attribution NonCommercial Share-Alike
Розробка сайту BEST SEO Space