ВИБАГЛИВИЙ — ПРИМХЛИВИЙ

Слово вибагливий — багатозначне. Насамперед вибагливий — це той, ‘який ставить великі вимоги; вимогливий // якому важко догодити; дуже розбірливий, примхливий’. Із цим значенням прикметник сполучається як з назвами істот, так і неістот і доволі широко побутує в розмовній мові, в писемних стилях: «І вона, вибаглива й неприступна… на цей раз сіла на лавці поруч з ним, малознайомим, далеким, і в той же час неймовірно близьким» (О. Гончар); «Працівники заповідника мали що показати нашій вибагливій екскурсії» (І. Ле); «Морква належить до групи рослин, найбільш вибагливих до поживних речовин» (з наук.-попул. літ.).
Інше значення слова вибагливий — ‘вигадливий, складніший, ніж звичайно’: «На вибагливих розводах залізної огорожі — сніг» (П. Колесник); «Архітектура спільної хати була невибаглива…» (Ю. Яновський).
Прикметник примхливий має близьке, але не тотожне значення. Його доречно уживати тоді, коли хочемо відзначити, що хтось чи щось « виявляє несподівані, необгрунтовані бажання, свавільні вигадки, вередливість». З цього погляду нормативними є словосполучення примхлива людина, примхлива дівчина, примхлива вдача тощо, у яких прикметник уживається у прямому, не образному значенні. Таке слововживання показове як для публіцистичного, художнього, так і для розмовного стилів: «Примхлива й недоступна, красуня навіть не дивилася в його бік» (з легенди); «В цій духовній історії дуже багато всяких зигзагів і метаморфоз, співзвучних примхливому характерові героїні» (М. Слабошпицький).
Використаний як експресивно-оцінна характеристика чогось непередбачуваного, важкого для раціонального пояснення ( напр., явищ природи, рослин, тварин тощо), примхливий може актуалізувати також переносне, образне значення: «Але мусони примхливі» (з журн.).
І вже зовсім знайомими і зрозумілими кожному з нас є порівняння примхливий, як дитина чи як примхлива дитина: «Він, як примхлива дитина, не хотів ні на мить розлучитися зі своєю дорогоцінною знахідкою» (О. Гончар); «Наталя скривилась примхливо, як дитина, і до вечора уже не промовила ні слова» (А. Дімаров).
Отже, оцінні слова вибагливий, примхливий мають окремі значення, і плутати їх не варто.
Галина Сюта

2004-2020 Культура української мови. Матеріал доступний на умовах ліцензії Creative Commons Attribution NonCommercial Share-Alike
Розробка сайту BEST SEO Space