Відстоювати ( відстояти) — обстоювати ( обстояти)

Названі дієслова є синонімами, основне значення яких — « захищати, боронити когось або щось». При вживанні цих слів треба зважати на їх смислові відтінки.
Відстоювати ( відстояти) частіше вживається тоді, коли йдеться про захист від нападу ворога ( зі зброєю в руках). Наприклад:
«Поля, де колос клониться тяжкий,
Сади в плодах, мов пурпур огняний,
Заводи-велетні, де людський розум
Керує мудро, вугілля й чорнозем,
Картини й книги, статуї й доми —
Це наше все, і це відстоїм ми»
(Рильський).
або:
«Твої сини в боях жорстоких
Тебе відстояли, Москва»
(Крижанівський).
Синонім обстоювати треба вживати тоді, коли йдеться про захист думки, погляду, ідеї і под. Наприклад, обстоювати свою думку, обстоювати свою точку зору, обстоювати інтереси країни і т. ін.: «Як завжди, він і тепер, у сі тривожні часи, обстоював погляд, що земля має належать до тих, хто її обробляє» (Коцюбинський). Паралельно з обстоювати має право на вживання, звичайно, і синонім відстоювати. При цьому звертає на себе увагу такий цікавий момент. Коли мовиться про не закінчену, незавершену дію ( див. наведені ілюстрації), доцільніше користуватися словом обстоювати (Промовець гаряче обстоював свої думки). Коли ж ідеться про дію закінчену, завершену — як правило, вживається синонім відстояти (Промовець нарешті відстояв свої думки).

2004-2020 Культура української мови. Матеріал доступний на умовах ліцензії Creative Commons Attribution NonCommercial Share-Alike
Розробка сайту BEST SEO Space