ПРОПОЗИЦІЮ ВНОСИТИ чи ПОДАВАТИ?

Офіційно-діловий стиль послуговується здебільшого словами з прозорою семантикою, уникає багатозначності сприйняття.
В українській мові слова вносити, подавати поза контекстом сприймаються як різні за значенням. Коли чуємо вносити, то відразу уявляємо певний процес або дію: «заносити в середину чого-небудь». Можна вносити прізвище нового співробітника у загальний список працівників закладу або вносити заробіток у гуртовий казан. Тут ідеться про конкретні предмети або особи, але так само скажемо і про абстрактні поняття: «Кому ж потрібно було каламутити воду, вносити сум’яття в роботу численних колективів підприємств акціонерного товариства?».
Одинадцятитомний Словник української мови подає й інше значення: «ставити на обговорення, розгляд». Але основне значення « нести», «носити» відбивається й тут, а саме: йдеться про конкретну, певною мірою завершену роботу над чимось, тобто якийсь результат праці окремої людини чи всього колективу. У засобах масової інформації часто повідомляють, що Кабінет Міністрів вніс на розгляд Верховної Ради законопроект, депутати вносять зміни в Конституцію України тощо.
Офіційний вислів вносити пропозицію потрапляє і в художню літературу: «Стратон Стратонович Ковбик, вручаючи преміальні, грамоту і значок, образно назвав цей селекційний подвиг Ховрашкевича « восьмим чудом світу» і вніс пропозицію зареєструвати його, як третю теорію Ховрашкевича». Тут первісне значення слова вносити втрачається і акцентується увага більше на лексемі пропозиція.
Подавати насамперед асоціюється з тим, що хтось що-небудь буде давати, передавати комусь або кудись. Подають папку, документи, книгу, заяву та ін. Наприклад: «До фонду державного майна подали заяву про необхідність конкурсного відбору експерта для проведення оцінки майна». Прозора семантика і частота вживання слова подати сприяли усталенню в мові вислову подавати пропозицію, що означає повідомляти свої міркування, поради, вказівки комусь ( переважно у письмовій формі) з метою оцінки повідомлюваного або прийняття рішення. Наприклад: «Видавництву « Наукова думка» НАН України необхідно розробити та подати на розгляд Бюро Президії НАН України пропозиції щодо реорганізації книготорговельної мережі « Академкнига» та магазину « Наукова думка».
Тетяна Коць

2004-2020 Культура української мови. Матеріал доступний на умовах ліцензії Creative Commons Attribution NonCommercial Share-Alike
Розробка сайту BEST SEO Space