СВІТЛАНА ЄРМОЛЕНКО

З ВУЛИЦІ ХРЕЩАТИК, ДО ВУЛИЦІ СТРІЛЕЦЬКОЇ

У розмовній мові назви вулиць Хрещатик, Стрілецька і под. відмінюються: піднявся з Хрещатика, дійшов до Стрілецької. По-різному поводять себе такі власні назви, коли вони виступають із родовими загальними назвами типу вулиця, провулок. Тоді їхня форма залежить від форми граматичного роду — жіночого у слові вулиця або чоловічого у слові провулок.
Якщо видова назва має форму жіночого роду, відповідну до слова вулиця, то в усіх відмінках обидві назви узгоджуються, тобто власна назва відмінюється, напр.: вулиця Стрілецька, вулиці Стрілецької, вулицю Стрілецьку, вулицею Стрілецькою, на вулиці Стрілецькій.
Якщо видова назва має форму чоловічого роду, а загальна родова назва вулиця — жіночого роду, тоді відмінюється тільки слово вулиця: до вулиці Хрещатик, вулицю Хрещатик, вулицею Хрещатик, на вулиці Хрещатик, до вулиці Нижній Вал, з вулиці Андріївський узвіз, вулицею Андріївський узвіз іт. ін.
Залишається незмінною і форма родового відмінка у таких назвах, як вулиця Пилипа Орлика, вулиця Городецького, вулиця Січових стрільців; вулицею Пилипа Орлика, вулицею Городецького, вулицею Січових стрільців.
Те саме стосується й узгодження з іменником чоловічого роду провулок: провулок Пимоненка, на провулку Пимоненка, але провулок Чехівський, на провулку Чехівському, до провулка Чехівського, провулком Чехівським.
Труднощі щодо вибору форми власної назви виникають також тоді, коли родова загальна назва стоїть у формі множини, а за нею йде перелік видових назв, наприклад: на вулицях Хрещатик, Прорізній, Ярославів Вал, Гончара; вулицями Хрещатик, Прорізною, Ярославів Вал, Гончара. У такому переліку форму іменника жіночого роду у відповідному відмінку однини приймає тільки прикметникова назва, яка фактично узгоджується з іменником вулиця, пор.: на вулицях генерала Наумова, Осінній, на проспекті Палладіна.
У переліку власних назв з іменником провулок (множина) так само відмінюються, тобто узгоджуються з цим іменником, тільки прикметникові назви, напр.: між провулками Пимоненка і Чехівським, біля провулків Пимоненка і Чехівського (пор. до провулка Чехівського, провулком Чехівським).
Це правило діє і в переліку назв вулиць після словосполучення на розі вулиць: на розі вулиць Хрещатик і Прорізної, на розі вулиць Мальовничої і Булаховського, на розі вулиць Ярославів Вал і Володимирської.
Так поводять себе назви вулиць у книжних — офіційно-діловому і науковому стилях. Тим часом розмовний стиль має свої закони: тут звичні, природні відмінювані форми типу на розі Хрещатика і Прорізної, на перетині Васильківської і Саксаганського, на розі Володимирської і Андріївського узвозу.

2004-2020 Культура української мови. Матеріал доступний на умовах ліцензії Creative Commons Attribution NonCommercial Share-Alike
Розробка сайту BEST SEO Space