З ВЕЛИКОЇ ЧИ З МАЛОЇ ЛІТЕРИ: ЗАКОН — ЗАКОН

Складаючи службові листи, оформлюючи рішення, розпорядження тощо, автори покладаються на нормативні акти, родові назви яких пишуть з малої або з великої літери.
Так, з великої літери пишеться слово закон, коли: а) автор посилається на конкретний нормативний акт, що має власну назву, наприклад: Закон України « Про введення мораторію на примусову реалізацію майна» від 29 листопада 2001 року № 2864- ІІІ; Закон України « Про освіту»; б) у тексті преамбули до закону на зразок: «Цей Закон визначає особливості реконструкції та експлуатації на платній основі автомобільної дороги Київ — Одеса».
З малої літери пишемо слово закон, коли воно вживається: а) у множині стосовно власних назв конкретних нормативних актів: «Йдеться передусім про введення в дію законів України «Про інноваційну діяльність» та « Про інноваційні пріоритети розвитку»; б) у сполуці проект закону: «Завтра я подаю до парламенту проект закону « Про внесення змін до Конституції України».
Ці правила поширюються на написання слова указ, напр.: «Глава держави також наголосив на необхідності постійно звітувати йому щодо виконання Указу Президента України « Про заходи щодо роздержавлення ВАТ « Державна холдингова компанія Павлоградвугілля»; «Своїм Указом глава держави присвоїв почесні звання..»; «У цьому додатку вміщено укази, постанови, закони, що набули чинності з червня 2003 року».
Родові назви розпорядження, рішення, постанова пишуться з великої літери лише як назви ділових паперів, що розташовані симетрично по центру в тексті законодавчого акту: РОЗПОРЯДЖЕННЯ, РІШЕННЯ, ПОСТАНОВА, та як покликання в преамбулі того чи іншого документа (« Ця Постанова..» і под.). В інших випадках назви документів пишуться з малої літери, наприклад: «…відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 18 січня 2003 року № 74»; «… відповідно до Закону України « Про вибори народних депутатів України», на підставі постанови окружної виборчої комісії…»; «Згідно з розпорядженням Київського міського голови О.Омельченка … медикам буде надано матеріальну допомогу»; «Увести в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 6 червня 2003 року «Про стан виконання…» і под.
Світлана Бибик

2004-2020 Культура української мови. Матеріал доступний на умовах ліцензії Creative Commons Attribution NonCommercial Share-Alike
Розробка сайту BEST SEO Space