ТЕЛЕФОНУВАТИ — ЗАТЕЛЕФОНУВАТИ

Дієслова телефонувати, зателефонувати і потелефонувати близькі за значенням, бо стосуються процесу опосередкованого усного спілкування людей. Так, за Словником української мови телефонувати — це 1. ‘викликати по телефону дзвінком телефонного апарата’; 2. ‘повідомляти про що-небудь по телефону’; дзвонити — це 2. ‘ викликати по телефону дзвінком телефонного апарата, говорити по телефону’; потелефонувати — це ‘подзвонити по телефону; зателефонувати’; зателефонувати — розмовне слово із значенням ‘‘повідомити по телефону’. Отже, усі три слова збігаються у значеннєвих відтінках ‘набирати номер абонента’, ‘розмовляти по телефону з абонентом’. Вони тотожні за значенням і « тягнуться» до ключового слова цього синонімічного ряду — стилістично нейтрального дієслова недоконаного виду телефонувати. У розмовній мові, крім зателефонуй мені, зателефонуйте завтра, можна почути: зідзвонимося ввечері, стелефонуймося пізніше і под.
Дієслово зателефонувати стали частіше вживати за останні років десять. Воно, як багато інших слів, увійшло в загальну активну мовну практику із західноукраїнського варіанта літературної мови: «— То будьте ж ласкаві, зателефонуйте йому зараз, що се зовсім невірно, що я нічого подібного не показував» (І. Франко). На будь-якому з автовідповідачів тепер почуємо: «Ви зателефонували за номером…»; «Нас зараз немає вдома… Ми Вам зателефонуємо пізніше..».
Світлана Бибик

2004-2020 Культура української мови. Матеріал доступний на умовах ліцензії Creative Commons Attribution NonCommercial Share-Alike
Розробка сайту BEST SEO Space